Vraag een Vlaming hoe hij het liefste zijn mosselen eet en hij zal zeggen: “gekookt met witbier en geserveerd met frieten”. En natuurlijk hoort er een glas ijskoud witbier bij geschonken te worden. Dit is de Belgische manier van mosselen koken — en hij is heerlijk.
Wees niet bang om eens te variëren met een andere bierstijl. Een tripel geeft meer diepte, een Duvel zorgt voor een licht bittere ondertoon, of durf eens iets echt spannends te kiezen. Het bier dat je gebruikt, proef je terug in de saus.
Hoe eet je mosselen?
Mosselen eet je zonder bestek. Gebruik een lege schelp in je linkerhand als een soort tangetje om het mosselvlees uit de gevulde schelp in je rechterhand te vissen. De hoge deksel van de mosselpan gebruik je na het koken omgekeerd als schelpenbak — elegant en praktisch.
Hoeveel mosselen per persoon?
Reken op 1 kilogram mosselen per persoon. Dat levert ca. 250 gram gekookt mosselvlees op. Serveer je er frieten, brood of een salade bij, dan kun je de hoeveelheid iets verminderen.
Heb je mosselen over? Gebruik ze de volgende dag voor gebakken mosselen met peterselie en citroen. Bekijk ook mosselen met witte wijn op klassieke wijze of romige mosselen met spekjes en mosterd.
Ingrediënten (4 personen)
- 4 kg Zeeuwse mosselen
- 4 stengels bleekselderij
- 1 kleine venkel
- 2 el venkelzaad
- 2 klontjes roomboter
- 1 flesje witbier naar keuze (330 ml)
- Versgemalen zwarte peper
Instructies
Mosselen schoonmaken
- Doe de mosselen in een grote kom of wasbak en zet ze onder met koud water. Schep eruit en ververs het water. Herhaal dit 2–3 keer.
- Controleer op kapotte mosselen — gooi die weg. Mosselen met open schelpen: geef ze een zacht tikje op het aanrecht. Sluiten ze direct? Dan zijn ze goed. Blijven ze open? Weggooien.
- Schraap met een mesje eventuele pokken of aangehechte schelpjes van de schelpen.
- Trek met een mesje de baarden (de draadjestjes aan de binnenkant van de naad) weg.
- Ververs het water een laatste keer en laat de mosselen uitlekken op een vergiet.
Koken
- Maak de venkel en bleekselderij schoon en snijd in kleine stukjes.
- Verdeel de mosselen over 2 mosselpannen. Laat in elke pan een klont roomboter smelten.
- Fruit de venkel en bleekselderij ca. 3 minuten. Kruid stevig met versgemalen peper.
- Verdeel de mosselen over de 2 pannen, schep om en bestrooi met venkelzaad. Verdeel het bier erover. Sluit de pannen en breng aan de kook.
- Kook ca. 6 minuten, schud dan goed om en controleer of alle schelpen open staan. Zo niet: nog 2 minuten doorkoken.
- Open de deksel aan tafel. Leg de deksel omgekeerd naast de pan als schelpenbak. Serveer met frieten en extra peper.